Liečba aft

Afty sú plesňové infekcie, ktoré sa tvoria v ústnej dutine. Najčastejšie sa môžu vytvoriť na jazyku, v hrdle, v krku, na perách, alebo na podnebí. Toto ochorenie nie je nákazlivé a obvykle sa dá úspešne liečiť s pomocou protiplesňový liekov. Afty sa inak nazývajú aj orálna kandidóza (alebo candiasis), pretože sú spôsobené skupinou kvasiniek zvanej Candida.

Príznaky afty

Medzi najčastejšie príznaky afty môžeme zaradiť biele škvrny (pľuzgieriky) v ústach, ktoré sa môžu pri konzumovaní potravy porušiť, alebo zotrieť. Porušené afty za sebou zanechávajú červené škvrny, ktoré mierne krvácajú. Medzi ďalšie príznaky afty patrí strata chuti do jedla, alebo nepríjemná pachuť v ústach.

Môžu sa objaviť aj trhliny v rohoch úst, alebo výrazné začervenanie v ústnej dutine a krku. V niektorých závažných prípadoch spôsobujú afty bolestivé pálenie v ústach vďaka čomu sa konzumácia jedla a pitie nápojov stáva neznesiteľné.

Liečba afty

Afty sú obvykle úspešne liečené pomocou antimykotík. Špecifické antimykotiká pôsobia selektívne na huby, čiže plesňové ochorenia, alebo kvasinkové infekcie rôznych druhov. Antimykotiká vo forme krému, gélu, alebo masti (lokálne lieky), uľavujú od veľmi nepríjemného svrbenia, aj pri liečbe ústnej kandidózy. Hoci väčšinou sa využíva lokálna liečba, v ojedinelých prípadoch sa môžu použiť aj tablety, alebo kapsule (orálne lieky).

Vedľajšie účinky

Pri lokálnej liečbe sa na postihnuté miesto nanesie liek niekoľkokrát denne po dobu 7 až 14 dní. Tabletky a kapsule sa zvyčajne užívajú raz denne. Tieto lieky nemajú vedľajšie účinky, alebo majú len minimálny dopad na zdravie človeka. Niektoré lieky môžu spôsobiť pocit nevoľnosti, vracanie, nadúvanie, bolesť v oblasti brucha a hnačky. Ak sa preukáže, že príčinou vzniku afty sú antibiotiká, alebo kortikosteroidy, odporúča sa zmeniť, alebo znížiť dávkovanie týchto liekov.

Prevencia afty

Pamätajte na to, že vždy je lepšie podstúpiť preventívne opatrenia pred vznikom ochorenia, ako liečiť už vzniknuté ochorenie. Existuje celý rad vecí, ktoré môžete urobiť ako prevenciu pred vznikom afty.

Pár tipov, ako predchádzať ochoreniu:

  • Vyplachujte si ústa po každom jedle. Zabránite tým šíreniu baktérií a infekcie.
  • Čistite si zuby dvakrát denne zubnou pastou, ktorá obsahuje fluorid. Pravidelne používajte dentálne nite a kefky na čistenie medzizubných priestorov, výrazne tým znížite možnosť rozšírenia baktérií v ústnej dutine.
  • Nezabúdajte na pravidelné prehliadky u svojho zubného lekára a to aj v prípade, že nosíte zubnú protézu a nemáte žiadne prirodzené zuby.
  • Ak používate zubnú protézu, vyberte svoju zubnú protézu pred spaním von z úst a dôkladne ju vyčistite pomocou kefky a pasty. Následne protézu na noc ponorte do roztoku určeného na protézy (čistiace tablety).
  • V prípade, že nosíte protézu, je dobré si dvakrát denne vyčistiť ďasná a jazyk pomocou mäkkej kefky. Tento krok môžete zaradiť do svojej každodennej starostlivosti o ústnu dutinu aj v prípade, že ešte nenosíte zubnú protézu. Eliminujete tým vznik infekcií v ústnej dutine.
  • Prestaňte fajčiť. Fajčenie celkovo neprospieva vášmu zdraviu.
  • V prípade, ak vaša zubná protéza nesedí dobre na svojom mieste, navštívte svojho zubného lekára.
  • Ak trpíte cukrovkou uistite sa, že máte cukrovku pevne pod kontrolou.

Ak máte nábeh na vznik afty, alebo sa v súčasnosti liečite na toto ochorenie, poraďte sa so svojim lekárom o možnosti liečby, aby sa tomuto ochoreniu zabránilo.

Kedy navštíviť lekára?

V prípade, že sa u vás objavilo toto ochorenie, neváhajte navštíviť svojho praktického lekára. Ak sa afty neliečia, ich príznaky naďalej pretrvávajú, čo spôsobuje nepríjemné pocity vo vašej ústnej dutine. V závažných prípadoch sa môže infekcia rozšíriť do celého tela, čo môže mať veľmi nepriaznivé účinky pre fungovanie vášho organizmu.

Praktický lekár je obvykle schopný diagnostikovať afty pomocou vyšetrenia ústnej dutiny. Niekedy sa na správne diagnostikovanie tohto ochorenia odporúča vyšetrenie pomocou krvných testov. Pomocou krvných testov sa môžu odhaliť príčiny vzniku afty, ako napríklad diabetes (cukrovka), alebo nutričné nedostatky.