Afty na ďasnách

Afta je spoločný názov pre ústnu infekciu, ktorú spôsobuje premnoženie kvasinkovej huby z rodu Candida. Dnes si čo to povieme o aftách na ďasnách- o diagnostike, liečbe a prevencii.

Afty

Už v úvode sme spomínali, že afta je ústna infekcia. V ústnej dutine každého človeka sa vyskytuje kvasinková huba Candida albicans, z rodu Candida. Problém nastáva práve vtedy, ak je táto huba premnožená. Vtedy sa zvyknú na sliznici ústnej dutiny vytvoriť malé, biele, alebo svetložlté pľuzgieriky. Afty sú vo väčšine prípadov bolestivé a citlivé.

Afty sa najčastejšie vytvárajú na jazyku, na ďasnách, v hrdle, na perách, či na podnebí. Zvyknú sa vytvoriť aj na zadnej strane krku. V závažných prípadoch sa afty môžu rozšíriť do tela a zasiahnuť pečeň, pažerák, alebo pľúca.

Rizikové skupiny

Nepríjemné afty postihujú približne štvrtinu populácie. Častejšie sa vyskytujú u žien. Aftami trpia častejšie aj mladí ľudia, do 30 rokov. Medzi najčastejšie príčiny vzniku afty patrí nedostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Čiastočne môžete aftám predísť, ak do svojho jedálnička zaradíte potraviny, ktoré obsahujú vitamín B, zinok, železo a kyselinu listovú.

Príznaky

Najčastejšie sú ako prvé viditeľné biele pľuzgieriky na sliznici ústnej dutiny. Vyskytujú sa najčastejšie na jazyku, na podnebí, na zadnej strane krku a pri ústnych kútikoch. V prípade, že sa afta mechanicky poškodí, zanecháva za sebou červené boľavé miesto, ktoré obvykle krváca. Taktiež sa v kútikoch úst môžu vyskytnúť popraskané, alebo začervenané miesta. Medzi ďalšie príznaky afty sa môžu zaradiť aj nepríjemná chuť v ústach a znížená chuť.

Diagnostika

Diagnostika afty zvyčajne prebieha jednoduchým vyšetrením. Váš zubár, alebo praktický lekár vám dôkladne prehliadne ústnu dutinu. Afty sa zvyčajne prejavujú malými bielymi pľuzgierikmi, roztrúsenými v ústnej dutine. V prípade, že prehliadka ústnej dutiny nie je dostačujúca na diagnostikovanie afty, sú potrebné aj ďalšie vyšetrenia.

Afty sa môžu diagnostikovať aj pomocou krvných testov, ktoré pomôžu odhaliť príčiny vzniku tohto ochorenia. Ďalšia možnosť je diagnostika pomocou laboratórnych testov. Pri tomto druhu vyšetrenia sa z ústnej dutiny odoberie výter, ktorý je následne odoslaný do laboratória, kde vzorku preskúmajú.

V niektorých ojedinelých prípadoch je na potvrdenie diagnózy potrebná biopsia. V tomto prípade je z vašich úst odobraté malé množstvo tkaniva, čiže biely pľuzgierik, ktorý je následne skúmaný pod mikroskopom.

Príčiny vzniku

Vznik áft môže byť podmienený hormonálnymi zmenami, stresom, zlou životosprávou, alebo nedostatočnou hygienou ústnej dutiny. Dajte si pozor akú pastu na zuby používate. Zubné pasty s obsahom laurylsulfátu sodného môžu vysušovať ústnu dutinu, a tým prispievajú k vzniku áft na sliznici ústnej dutiny. Afty môžu vzniknúť aj ako reakcia na jedlo, ako sú citrusové plody, horčica, či ocot.

Domáca liečba

Skôr, ako navštívite svojho praktického lekára, vyskúšajte niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri boji s aftami. V prípade, že liečba trvá viac ako desať dní, alebo sa objavili iné sprievodné príznaky, okamžite vyhľadajte svojho praktického lekára.

  • Vitamín B- vznik áft môže byť niekedy zapríčinený aj nedostatkom vitamínov. Najčastejšie ide o nedostatok vitamínov skupiny B, preto je dôležité telu tieto vitamíny dodať. B komplex je vynikajúci doplnok stravy a to nie len pri boji s aftami.
  • Med- kvalitný domáci med má mnoho pozitívnych účinkov na naše telo a zdravie. Med má antiseptické účinky, ktoré skvele pomáhajú pri boji s vírusmi a škodlivými mikroorganizmami.
  • Cesnak- odjakživa sa tvrdí, že cesnak je prírodné antibiotikum, vďaka jeho protizápalovým vlastnostiam. Je to skvelý pomocník pri nachladení, virózach, ale aj pri aftách. Nakrájajte strúčik cesnaku a pomaly ho prežúvajte. Ak je vám chuť cesnaku nepríjemná, zmiernite ju medom.
  • Šalvia lekárska- šalvia je bylinka, ktorá sa často využíva v medicíne, vďaka jej antibakteriálnym a protizápalovým účinkom. Do hrnčeka nasypte dve čajové lyžičky šalvie, zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať. Tento nápoj následne použite na výplach ústnej dutiny.