Afty na jazyku

Určite ste sa už aspoň raz stretli s nepríjemnými aftami. Afty sa môžu objaviť v ústnej dutine, ale aj na jazyku. V tomto článku vám vysvetlíme, čo sú afty, ako sa diagnostikujú a liečia.

Čo sú afty

Afty, inak nazývané orálna kandidóza, sú biele až svetložlté oválne pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú najčastejšie na sliznici ústnej dutiny. Afty vznikajú premnožením kvasinkovej huby z rodu Candida. Táto huba žije prirodzene v ústnej dutine, spolu s ostatnými prospešnými baktériami. V prípade, ak sa symbióza v ústnej dutine poruší, môže dôjsť k premnoženiu Candidy.

Afty sa môžu vyvinúť u každého človeka. Vznik áft je však pravdepodobnejší u detí a mladých dospelých do 30 rokov, u starých ľudí a u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Afty sa u vás môžu vyvinúť aj pri dlhodobom užívaní antibiotík. Je to preto, že antibiotiká eliminujú aj prospešné baktérie vo vašich ústach, čo má za následok rozmnoženie Candiny.

Najčastejšie sa afty môžu objaviť na jazyku, na perách, v hrdle, v kútikoch úst, na podnebí, alebo na zadnej strane krku. U zdravého človeka afty nepredstavujú veľký problém. Horšie je to v prípade, ak je váš imunitný systém oslabený, vtedy sú príznaky afty závažnejšie a ťažko kontrolovateľné. Afty sa vo vážnych prípadoch môžu rozšíriť do pľúc, pečene, alebo pažeráka.

Diagnostika

Afty sa zvyčajne diagnostikujú pomocou jednoduchého a rýchleho vyšetrenia. Váš praktický lekár afty diagnostikuje pomocou prehliadky ústnej dutiny. Ak je diagnóza nejednoznačná, zdravotná sestra vám odoberie výter z ústnej dutiny a odošle ho na rozbor do laboratória.

Lekár vám môže takisto odporučiť aj krvné testy. V ambulancií vám zdravotná sestra odoberie vzorku krvi, ktorú následne odošle na diagnostiku. Krvné testy sa odporúčajú najmä vtedy, ak nie je známa príčina vzniku áft. Testy najčastejšie odhalia nedostatok vitamínu B, železa, alebo kyseliny listovej.

Liečba

Na liečbu afty sa zvyčajne používajú lokálne lieky v podobe krémov, či gélov, ktoré sú bežne dostupné v lekárni. Menej častým spôsobom liečby sú orálne lieky, čiže kapsuly a tablety. Ak vás trápia bolestivé afty môžete najskôr vyskúšať pár domácich tipov. Afty by obvykle mali zmiznúť do 10 až 14 dní.

Probiotiká

Výživové doplnky v podobe probiotík nájdete v každom obchode so zdravou výživou, alebo v lekárni. Probiotiká doplnia prospešné baktérie vo vašom tráviacom trakte. Vďaka probiotikám vytvoríte v tele prostredie, ktoré umožňuje živinám dostať sa do celého tela. Probioriká sa nachádzajú aj v mliečnych výrobkoch, ako sú jogurty, kefír, či bryndza. Konzumácia probiotík obsahujúcich Lactobacillus, je spojená aj so znížením výskytu vaginálnej mykózy, alebo kvasinkových infekcií.

Vitamín C

Konzumácia vitamínu C pomáha vášmu telu bojovať s infekciami a eliminovať škodlivé baktérie. Dobrý imunitný systém takisto pomáha bojovať s kvasinkovými infekciami, ako je napríklad Candida, ktorá spôsobuje nepríjemné afty v ústach, či na jazyku. Vitamín C možno nájsť v citrusových a exotických plodoch (pomaranč, grep, citrón, kiwi, hurmikaki), alebo sa dá kúpiť vo forme tabliet, či v práškovej forme (Celaskon).

Sóda bikarbóna

Nasypte do pohára jednu kávovú lyžičku sódy bikarbóny a zalejte ju trochou vody (asi 1 dcl). S týmto nápojom si následne vypláchnite ústa viackrát denne. Sóda bikarbóna dokáže eliminovať kyslé prostredie v ústnej dutine. Candida sa živí hlavne sladkými potravinami, ako sú napríklad cukríky, džús, biele pečivo, alebo biela múka. Ak na vašom jazyku spozorujete biely povlak, je to signál, že treba výrazne obmedziť konzumáciu týchto potravín.

Tea tree olej

Domorodci z Austrálie si prikladajú listy Tea tree, inak nazývaný čajovník, na rôzne poranenia kože. Listy čajovníka podporia proces hojenia. Čajovníkový olej je vynikajúci dezinfekčný prostriedok na kožné poranenia, alebo štípance. Na vatovú tyčinku kvapnite pár kvapiek 100% čajovníkového oleja a naneste na miesta postihnuté aftami. Tento postup opakujte niekoľkokrát denne, až kým afty nezmiznú.

Alkohol

Čistý alkohol má silné dezinfekčné účinky, ktoré môžu pomôcť pri problémoch s aftami. Vatový tampón, alebo vatovú tyčinku namočte do alkoholu a prikladajte na miesta postihnuté aftami. Postup opakujte niekoľkokrát denne. Jednou z ďalších možností, ako využiť alkohol v boji proti aftám, je vypláchnuť si ústa čistým alkoholom, alebo podržať v ústach menšie množstvo alkoholu a následne ho vypľuvnúť.

Cesnak a med

Tieto suroviny sú skvelou kombináciou v boji proti aftám. Cesnak je takzvané prírodné antibiotikum. Domáci med a cesnak obsahujú látky, ktoré majú protizápalové a antiseptické účinky. Skvelým tipom je narezať cesnak na menšie kúsky a pomaly prežúvať v ústach. Kvôli výraznej a často nepríjemnej chuti cesnaku, pridajte aj trochu medu, ktorý zjemní chuť cesnaku a zároveň ničí mikroorganizmy.

V prípade, že sa váš stav nezlepšil, alebo sa prejavili ďalšie príznaky afty, ako je horúčka, alebo strata chuti, okamžite vyhľadajte vášho praktického lekára.

Prevencia

Aby sa zabránilo vzniku bolestivých áft, je veľmi dôležitá prevencia. Dodržiavajte pravidelnú ústnu hygienu. Ideálne je čistiť si zuby niekoľkokrát denne, najlepšie po každom jedle. Raz denne použite aj kefky na čistenie medzizubných priestorov a ústnu niť. Zubnú kefku si vymieňajte pravidelne, minimálne každé dva mesiace. V žiadnom prípade nepoužívajte partnerovu zubnú kefku. Elektrická kefka na zuby je ďalší skvelý pomocník, ktorý vyčistí vaše zuby dôkladnejšie a rýchlejšie.

Vyhnite sa ústnym vodám, ktoré môžu zmeniť pomer baktérií vo vašich ústach. Ak aj naďalej chcete používať ústnu vodu, opýtajte sa svojho praktického lekára, alebo zubára, ktorá ústna voda bude pre vás najlepšia. V prípade, že používate zubnú protézu, takisto sa opýtajte, aká forma dezinfekcie je najlepšia.

Ako prevenciu môžete vyskúšať vyplachovanie úst slanou vodou. V pohári zmiešajte jednu čajovú lyžičku soli, 2 dcl teplej vody a poriadne zamiešajte, kým sa soľ vo vode nerozpustí. Následne si týmto nápojom vypláchnite ústa. Tento postup môžete použiť niekoľkokrát denne.

Rizikové skupiny

U každého človeka sa môžu vyvinúť afty. Toto ochorenie je pomerne bežné a postihuje približne štvrtinu populácie. Náchylnejšie k vzniku áft sú však ženy, mladí ľudia do 30 rokov, alebo starí ľudia. Ľudia s oslabeným imunitným systémom by si takisto mali dať pozor na nepríjemné afty.

Zvýšené riziko vzniku áft majú aj ľudia, ktorý používajú zubnú protézu, alebo majú nejaké zdravotné problémy. Pozor by si mali dávať najmä ľudia s cukrovkou, alebo pacienti podstupujúci chemoterapiu, či ožarovanie. Zvýšenú pozornosť by tomuto ochoreniu mali venovať aj ľudia, ktorí dlhodobo užívajú antibiotiká, či orálne, alebo inhalačné kortikosteroidy.