Afty na pere

V ústnej dutine sa prirodzene vyskytujú rôzne prospešné baktérie a mikroorganizmy. Obvykle žijú v symbióze. Ak sa však rovnováha medzi nimi poruší, často to vedie k nepríjemným aftám.

Čo sú afty?

Afty, alebo inak nazývaná kandidóza, sú drobné, biele až svetložlté pľuzgieriky, ktoré sa zvyknú vytvárať najčastejšie na sliznici ústnej dutiny. V prípade, že sa blízko seba vytvorí väčší počet áft, môžu sa spojiť a vytvoriť takzvané plakety. Afty často spôsobujú v ústnej dutine nepríjemnú bolesť a znemožňujú konzumáciu potravy.

Ak sa afta mechanicky poškodí, alebo zoškrabne, na jej mieste sa vytvorí červený fľak, ktorý mierne krváca. Krvácanie obvykle zmizne do niekoľkých minút.

Ako vznikajú afty na perách

Vznik áft v ústnej dutine a na perách, je spôsobený premnožením kvasinkovej huby Candida albicans. V našom tele sa vyskytuje približne dvadsať rôznych druhov húb, z rodu Candida. V ústnej dutine sa vyskytuje kvasinková huba Candida albicans, ktorá žije v symbióze, spolu s ostatnými baktériami a hubami. Problém nastáva v prípade, že sa poruší rovnováha medzi mikroorganizmami a to umožní rozmnožovaniu tejto huby.

Afty na perách často vznikajú najmä mechanickým poškodením, napríklad pri mimovoľnom obhrýzaní pier, alebo nechtov. Afty na pere môžu vzniknúť aj pri zlej manipulácií so zubnou protézou, alebo pri nosení strojčeka na zuby. Každá ranka, či škrabanec v ústnej dutine, je vstupnou bránou pre mikroorganizmy.

Rizikové skupiny

Príznaky afty sa najčastejšie prejavujú u ľudí s oslabeným imunitným systémom. K ním môžu patriť ľudia trpiaci vírusom HIV, cukrovkári, alebo ľudia, ktorí podstupujú chemoterapiu, či ožarovanie, na liečbu rakoviny.

Afty sa môžu častejšie prejaviť aj u starších ľudí, alebo detí, či mladých dospelých do 30 rokov. Bolestivé afty sa počas života prejavia približne u štvrtiny ľudí, z celkového množstva populácie. Častejšie sa prejavujú u žien, trpia nimi najmä tehotné ženy, ktorých imunitný systém môže byť oslabený.

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky afty patria malé, biele až svetložlté pľuzgieriky v ústnej dutine. K ďalším príznakom patrí bolesť v krku a v ústnej dutine, sucho v ústach, bolesť pri konzumácií jedla, či ťažkosti s prehĺtaním. Afty na perách sú občas citlivé pri umývaní zubov, alebo konzumácií jedál, či nápojov.

K závažnejším príznakom afty môžeme zaradiť zvracanie, nekontrolovateľnú stratu váhy a bolesť v hrudi. Ak sa u vás objavia tieto príznaky, spojené s vysokou horúčkou, okamžite vyhľadajte svojho praktického lekára.

Diagnostika

Váš praktický lekár, alebo zubár, diagnostikuje afty dôkladnou ústnou prehliadkou. Praktický lekár vám môže odporučiť aj krvné testy, aby sa zistila presná príčina vzniku afty. Medzi najčastejšie príčiny vzniku afty patria aj nedostatočné nutričné hodnoty. Pri krvných testoch sa zvyčajne objavia nízke hodnoty vitamínu B, železa a kyseliny listovej.

Liečba

Na liečbu afty sa najčastejšie využívajú dva druhy liečby. K prvému typu liečby patrí lokálna liečba. Pri tomto type liečby sa využívajú rôzne krémy, gély, alebo spreje, ktoré sa aplikujú priamo do ústnej dutiny, na postihnuté miesta. Táto liečba je veľmi efektívna a zvyčajne nemá žiadne vedľajšie účinky. Liečba trvá zvyčajne 10 až 14 dní.

Pri druhom type liečby, sú afty liečené pomocou kapsúl, či tabliet, ktoré vám predpíše lekár. Táto liečba sa obvykle využíva pri závažnejších prípadoch, keď sa afty rozšíria do iných častí tela. Najčastejšie sa afty zvyknú rozšíriť do pečene, pažeráka, alebo pľúc.

Prevencia

Afty patria medzi dedičné ochorenia, ak nimi trpeli vaši rodičia je pravdepodobné, že sa vyskytnú aj u vás. Prinášame vám pár tipov, ako predísť nepríjemným aftám.

  • denne si doprajte jogurt, alebo iný výrobok, ktorý obsahuje probiotické kultúry
  • dbajte na dostatočnú ústnu hygienu- zubná pasta a kefka, kefka na medzizubné priestory a dentálna niť sú samozrejmosťou
  • obmedzte príjem sladkých potravín a nápojov
  • po vyčistení zubov si vypláchnite ústa ústnou vodou
  • pri manipulácií so strojčekom na zuby, alebo zubnou protézou, dbajte na opatrnosť