Afty na podnebí

Vyskytujú sa približne u štvrtiny populácie, trpia nimi častejšie ženy a mladí ľudia. Reč je o aftách. Toto nepríjemné ochorenie sa môže objaviť z ničoho nič. Tento článok vám napovie, ako rozoznať nepríjemné afty, takisto sa dozviete, ako sa afty liečia a ako sa pred nimi chrániť.

Ako vznikajú afty

Afta, alebo ľudovo nazývaná ‚žaba‘, je označenie pre defekty ústnej sliznice. Sú to biele, až svetložlté pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Vznikajú na ktorejkoľvek časti ústnej dutiny, najčastejšie sa však vyskytujú na podnebí, na jazyku, v krku, na perách, v hrdle, alebo v kútikoch úst. Pri poškodení, alebo poškriabaní, zanechávajú za sebou červené škvrny, ktoré zvyknú jemne krvácať. Netreba sa báť, krvácanie obvykle zmizne samo, do niekoľkých minút.

Afty na podnebí

Afty na podnebí patria k najbolestivejším a takisto majú najdlhšiu dobu liečby. Je to preto, že afty pri prežúvaní potravy dráždi konzumované jedlo. Toto pravidelné mechanické poškodenie bráni liečbe. Bolestivé afty vás takisto môžu potráviť pri čistení zubov, keď ich môžete takisto nechtiac mechanicky poškodiť.

Jedna zo zaujímavostí je, že afty poznali už starovekí Gréci. Afty sa objavili už za čias gréckeho lekára Hippokrata. Hippokrates bol antický Grék, ktorý bol považovaný za jedného z najvýznamnejších lekárov všetkých čias a položil základy niekoľkých odborov medicíny.

Príčina vzniku

Lekári stále nepoznajú presnú príčinu vzniku bolestivých áft. Najčastejšie sa toto ochorenie prejaví vplyvom oslabenej imunity, nedostatku vitamínov a minerálov, alebo vplyvom nadmerného stresu. Afty môžu vzniknúť aj po mechanickom poškodení ústnej dutiny. Cez ranku sa do tela dostane infekcia, ktorá následne spôsobí nepríjemnú aftu.

Dedičné ochorenie

Afty patria medzi dedičné ochorenia, takže ak aftami trpeli vaši rodičia je veľmi pravdepodobné, že sa u vás takisto prejaví toto ochorenie. Afty sa začínajú vyskytovať už u bábätiek. Medzi rizikové skupiny ľudí patria najmä ženy, deti a mladí dospelý do 30 rokov.

Nie je nič nezvyčajné, ak sa afty prejavia už u dojčiat. Afty u dojčiat sú zapríčinené najčastejšie prenosom infekcie z matky na dieťa. Tento prenos môže vzniknúť najčastejšie pri pôrode prirodzenou cestou v prípade, že matka pred pôrodom trpela vaginálnou infekciou, alebo aftami. Dieťa sa takisto môže nakaziť aj pri dojčení. Infekcia sa prostredníctvom bradaviek prenesie z infikovanej matky aj na dojča.

Liečba

V prípade, že sa u vás prejavili príznaky afty na podnebí a chcete vyskúšať prírodnú liečbu, ponúkame vám pár tipov, ako na to:

  • Posilnite svoju imunitu- keďže k hlavným príčinám vzniku afty patrí oslabený imunitný systém, pri boji s aftami je potrebné posilniť imunitu tela. Doprajte si dostatok vitamínu C, ktorý nájdete v prírodnej forme napríklad v tropickom ovocí. Nezanevrite ani na vitamín C v práškovej forme, alebo v podobe tabliet.
  • Alkohol- čistý alkohol dokáže vysušiť aj nepríjemné afty. Vatový tampón, alebo tyčinku namočte do alkoholu a opatrne prikladajte na miesta postihnuté aftami. Opakujte niekoľkokrát denne.
  • Vypláchnite afty- v boji proti aftám môže výrazne pomôcť aj vyplachovanie úst odvarom z repíka, alebo šalvie lekárskej.
  • Propolis- nie len alkohol dokáže vysušiť afty. Výrazne pomôže aj propolisová tinktúra, ktorú rovnako nanášame na postihnuté miesta pomocou vatového tampónu, alebo tyčinky.
  • Cesnak- je to výborný pomocník v kuchyni, ale pomôže aj pri bolestivých aftách. Stačí si na podnebie prikladať nakrájané strúčiky cesnaku. K ďalšej alternatíve, ako použiť cesnak v boji s aftami, je pomaly prežúvať strúčiky cesnaku. Cesnak má antiseptické účinky a skvele pomáha pri liečbe tohto ochorenia. Pre zmiernenie výraznej chuti cesnaku si doprajte aj domáci med, ktorý má takisto protizápalové účinky.

V prípade, ak afty nezmiznú do 10 až 14 dní od začiatku liečby, vyhľadajte svojho praktického lekára. Lekára vyhľadajte aj v prípade, že sa objavia akékoľvek komplikácie, ako napríklad vysoké horúčky, alebo silné bolesti pri konzumácií jedla.