Afty u detí

Afta je bežne známa infekcia, ktorú spôsobuje premnožená kvasinková huba Candida. Najčastejšie sa vyskytuje u detí a mladých dospelých, do 30 rokov.

Candida albicans

V ústnej dutine každého človeka sa vyskytuje kvasinková huba Candida albicans, z rodu Candida. Za normálnych okolností žije Candida v ústnej dutine v symbióze s ostatnými baktériami. V prípade, že sa Candida v ústnej dutine premnoží, môžu sa v ústach objaviť afty. Aftami trpí približne štvrtina populácie. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u žien, alebo u ľudí do 30 rokov.

Kvasinková infekcia

Candida albicans môže takisto spôsobiť kvasinkovú infekciu, alebo afty, v pošve, či v jej okolí. To má za následok možné infikovanie dieťaťa týmto ochorením, najmä pri prirodzenom pôrode. Candida môže spôsobiť aj infekciu v ženských bradavkách, cez ktoré sa následne môže preniesť do ústnej dutiny dojčiat, počas dojčenia.

V prípade, že matka dieťaťa dlhodobo užíva antibiotiká, môžu sa u nej vyvinúť afty. Je to preto, že antibiotiká ničia aj dobré baktérie, ktoré môžu zmeniť rovnováhu mikroorganizmov v ústnej dutine a výsledkom je premnoženie kvasiniek.

Príčiny afty u detí

Opäť platí, že afty sú spôsobené vďaka kvasinkovej hube, zvanej Candida. Malé množstvo tejto huby žije prirodzene v ústnej dutine väčšinu času. Candidu zvyčajne udržiava pod kontrolou imunitný systém a ďalšie druhy baktérií, ktoré tiež zvyčajne žijú v ústach.

Avšak, keď je imunitný systém slabší, huba Candida sa môže rozmnožiť, čo vedie k drobným bielym, až svetložltým pľuzgierikom v ústach a na jazyku. Afty sa najčastejšie vyskytujú u detí, pretože ich imunitný systém nie je úplne vyvinutý. Imunitný systém sa musí určitú dobu v tele dieťaťa vyvíjať, kým nie je schopné odolávať rôznym baktériám a vírusom. Z toho dôvodu je detský organizmus viac citlivý na vonkajšie podnety a je menej schopný odolávať infekciám.

Infekcia v podobe afty sa tiež môže objaviť po liečbe antibiotikami. Je to preto, že antibiotiká znížia počet zdravých baktérií v ústach dieťaťa, čo umožňuje rozmnožovaniu kvasinkovej huby.

Príznaky afty u detí

Afty sú biele, až svetložlté pľuzgieriky, ktoré majú oválny tvar. V prípade, že sa afta poškodí, zanechá za sebou červenú škvrnu, ktorá jemne krváca. Krvácanie najčastejšie prejde do niekoľkých minút. Afty zvyčajne bývajú roztrúsené v ústnej dutine. V prípade, že sa vytvorí na určitom mieste väčší počet áft, môžu sa spojiť a vytvoriť takzvané plakety.

Medzi ďalšie príznaky afty u detí patria aj boľavé ústa. Môže sa stať, že dieťa z ničoho nič začne odmietať mlieko, alebo akúkoľvek inú potravu. Najčastejšou príčinou môžu byť práve nepríjemné afty v ústach, ktoré dieťaťu spôsobujú bolesť pri prehĺtaní. Afty sa zvyčajne tvoria na jazyku, na perách, v hrdle, na podnebí, výnimkou nie sú ani afty na zadnej strane krku. Niektoré deti však nemusia mať problém s prijatím potravy.

Diagnostika afty

Afty sa diagnostikujú najčastejšie za pomoci prehliadky ústnej dutiny. V ojedinelých prípadoch lekár odoberie vzorky krvi a odošle ich na rozbor. Krvné testy sa vykonávajú kvôli lepšej diagnostike vzniku áft. Lekár môže takisto odobrať výter z ústnej dutiny, alebo odoberie vzorku z ústnej dutiny, kvôli biopsii. Zvyčajne však lekár afty diagnostikuje pomocou vonkajších príznakov.

Liečba afty u detí

Pri liečbe afty u detí sa najčastejšie používajú krémy, alebo gély. Lokálna liečba je v tomto prípade najúčinnejšia. Na vzniknuté afty sa niekoľkokrát denne natrie krém, alebo gél a nechá sa pôsobiť v ústnej dutine dieťaťa. Afty by mali zmiznúť v priebehu dvoch týždňov.

V prípade, ak bolo dieťa infikované matkou, je potrebné, aby matka dieťaťa takisto absolvovala liečbu, aby sa zamedzilo ďalšej nákaze. Matka sa môže rozhodnúť pre lokálnu liečbu pomocou krémov, alebo pre orálnu liečbu pomocou tabliet, či kapsúl, ktoré jej predpíše lekár.