Afty v hrdle

Afty sú kvasinkové infekcie, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v ústnej dutine, alebo v hrdle. Tento druh ochorenia je pomerne bežný. V článku sa dozviete všetko o aftách, o ich diagnostike, liečbe, či prevencii.

Čo sú afty

Afty sú malé biele, až svetložlté pľuzgieriky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Môžu sa objaviť v hrdle, na podnebí, na perách, v krku, alebo dokonca na jazyku. Afty sú najčastejšie spôsobené kvasinkovou hubou Candida albicans, z rodu Candida.

Huba Candida albicans žije prirodzene v ústnej dutine, alebo na povrchu pokožky, každého človeka. Spolu s ostatnými prospešnými baktériami v ústach zvyčajne vytvára symbiózu. V tele človeka žije približne 20 druhov húb z rodu Candida. V prípade, že sa poruší rovnováha medzi prospešnými baktériami, ktoré žijú v ústnej dutine, je veľmi pravdepodobné, že sa huba Candida albicans premnoží. V prípade premnoženia Candidy vznikajú v ústnej dutine nepríjemné a často bolestivé afty.

Rizikové skupiny

Afty môžu postihnúť každého človeka. Avšak, ak máte dobrý zdravotný stav, je veľmi nepravdepodobné, že sa u vás vyvinú afty. Vyššiemu riziku ochorenia sú vystavení najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, ako sú pacienti s vírusom HIV, AIDS, ľudia trpiaci rakovinou, alebo starší ľudia. Afty sa prejavia približne u 20% všetkých pacientov, ktorí bojujú s nádorovým ochorením.

Afty a cukrovka

Zvýšené riziko vzniku áft hrozí aj ľudom s cukrovkou, najmä v prípade, že pravidelne nekontrolujú hladinu cukru v krvi. V prípade, že trpíte cukrovkou a nemáte pod kontrolou hladinu cukru v krvi je možné, že je vo vašich slinách nadmerné množstvo cukru. Cukor v slinách podporuje rast kvasinkovej huby, čo má za následok vznik áft.

Afty a tehotenstvo

Ak žena trpela počas tehotenstva aftami, alebo kvasinkovou infekciou, v okolí pošvy, je pravdepodobné, že sa toto ochorenie prenesie aj na dieťa. Toto riziko vzniká najmä pri pôrode prirodzeným spôsobom. U dojčiat sa takisto môžu vyvinúť bolestivé afty. V prípade, že je v tele matky vírus, môže sa pri dojčení prostredníctvom bradaviek preniesť aj na dieťa.

Existujú aj ďalšie rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku áft:

  • fajčenie
  • nosenie zubnej protézy
  • dlhodobé užívanie antibiotík
  • konzumácia nadmerného množstva cukru
  • chronické ochorenia

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky afty patria biele, až svetložlté pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú v ústnej dutine. V prípade, že dôjde k poškodeniu, alebo zoškrabnutiu afty, na jej mieste ostane červený fľak, ktorý môže krvácať. Krvácanie obvykle pominie do niekoľkých minút. Medzi ďalšie príznaky afty patrí bolesť v hrdle a celej ústnej dutine, bolesť pri prehĺtaní, nevoľnosť, zvracanie, či strata váhy.

Diagnostika

V prípade, že má lekár podozrenie, že trpíte aftami, vykoná veľmi rýchle a jednoduché vyšetrenie. Lekár dôkladne prezrie vašu ústnu dutinu, aby sa ubezpečil, že ide skutočne o afty. Ak si lekár nie je istý diagnózou, budete absolvovať výter z hrdla. Zdravotná sestra vám za pomoci špeciálnej vatovej tyčinky odoberie výter z hrdla, ktorý následne odošle do laboratória na diagnostiku.

Lekár môže takisto odporúčať aj krvné testy. Zdravotná sestra vám odoberie vzorku krvi, ktorá sa pošle na diagnostiku do laboratória. Krvné testy odhalia príčinu vzniku kvasinkovej infekcie. Najčastejšie ide o nedostatok vitamínu B, železa, kyseliny listovej, či iných stopových prvkov.

Liečba

V prípade zdravých jedincov môže lekár odporučiť zvýšenú konzumáciu jogurtov, alebo iných mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú probiotické kultúry. Táto liečba neslúži primárne na odstránenie infekcie, ale môže obnoviť prirodzenú rovnováhu medzi prospešnými baktériami v tele. V prípade nadobudnutia rovnováhy, afty zmiznú.

Ľudia s oslabeným imunitným systémom majú dve možnosti liečby. Prvá možnosť je užívanie kapsúl, či tabliet, ktoré zneškodnia kvasinkovú infekciu. Druhá možnosť je lokálna liečba. Pri lokálnej liečbe sa využívajú rôzne krémy, alebo gély, ktoré sa viackrát denne natierajú na postihnuté miesto.