Afty v krku

Afta, inak nazývaná kandidóza, alebo ľudovo nazývaná ‚žaba‘, je zdravotný stav, pri ktorom sa v ústnej dutine premnoží kvasinková huba, zvaná Candida albicans. Túto hubu poznali už starovekí Gréci. Poďme sa pozrieť na to, čo spôsobuje táto huba, aké sú príznaky a možnosti liečby.

Ako sa prejavujú afty

Afty sú drobné, biele, až svetložlté pľuzgieriky, ktoré sa vytvoria kdekoľvek v ústnej dutine. Najčastejšie sa vytvárajú na zadnej strane krku, na podnebí, na jazyku, v hrdle, alebo na perách, či v kútikoch úst. Toto nepríjemné ochorenie je často sprevádzané bolesťou, najmä pri konzumácií potravy, alebo nápojov.

Pri mechanickom poškodení afty, sa na danom mieste objaví začervenaná škvrna, ktorá mierne krváca. Krvácanie sa obvykle zastaví do desiatich minút. Afty v krku sú obzvlášť nepríjemné a to najmä pri konzumácií potravy. Pri prehĺtaní sa afty mechanicky poškodzujú, čo vedie k začervenaniu oblasti krku a nepríjemnej bolesti.

Príčina vzniku afty

Príčiny vzniku afty môžu byť rôzne. Najčastejšie sú afty zapríčinené slabým imunitným systémom. Medzi ďalšie príčiny môžeme zaradiť dlhodobé užívanie antibiotík, chorobu, stres, tehotenstvo, alebo fajčenie. Afty spôsobuje premnoženie kvasinkovej huby, zvanej Candida albicans. V našom tele existuje až 20 druhov húb z rodu Candida.

Huba Candida albicans sa prirodzene vyskytuje v ústnej dutine spolu s ostatnými prospešnými baktériami. Candida sa u väčšiny zdravých ľudí vyskytuje aj v zažívacom trakte a na koži. Obvykle tieto baktérie a huby žijú v symbióze. V prípade, že sa rovnováha medzi baktériami poruší, môže sa huba candida premnožiť a v ústnej dutine, či v krku, sa vytvoria nepríjemné a často bolestivé afty.

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky afty patria drobné, biele, až svetložlté pľuzgieriky v ústnej dutine. Poďme sa ale pozrieť aj na ďalšie príznaky, vďaka ktorým dokážete rozoznať afty:

  • biely povlak na jazyku
  • sucho v ústach
  • bolesti zubov
  • nepríjemná pachuť v ústach
  • zápach z úst
  • citlivá ústna dutina
  • bolesť pri konzumácií potravín

Diagnostika

Afty zvyčajne diagnostikuje váš praktický lekár, alebo zubár. Lekár dôkladne prezrie ústnu dutinu a krk, čím sa môže potvrdiť, alebo vyvrátiť diagnóza. V prípade nejednoznačnej diagnózy vám zdravotná sestra odoberie výter z krku a následne ho odošle do laboratória na rozbor.

Lekár vám môže odporučiť aj krvné testy. Krvné testy sa vykonávajú pre zistenie presnej príčiny vzniku tohto ochorenia. Zdravotná sestra vám odoberie vzorku krvi, ktorú odošle do laboratória na rozbor. Zvyčajne sa zistia nedostatočné nutričné hodnoty. Najčastejšie pacientom chýba dostatok vitamínu B, železa, či kyseliny listovej.

Afty v krku sa môžu diagnostikovať aj pomocou endoskopu. Pomocou malej trubičky, na ktorej je pripevnená kamera a svetelný zdroj, vám lekár preskúma celý krk. Zo zadnej strany krku sa môžu pomocou endoskopu odobrať aj vzorky pľuzgiera, ktorý je následne odoslaný na biopsiu.

Liečba

Liečba afty zvyčajne trvá desať až štrnásť dní. Afty sa najčastejšie liečia pomocou lokálnych liekov, ako sú krémy, alebo gély. Menej častá je liečba pomocou tabliet, alebo kapsúl, ktorá sa využíva najmä v závažných prípadoch, kedy sa afty rozšíria do tela. Pri neliečení ochorenia, sa afty môžu rozšíriť do pažeráka, pečene, alebo do pľúc.

Prevencia

Aftám sa snažte predchádzať. Máme pre vás tri jednoduché tipy, ako sa brániť pred touto kvasinkovou infekciou:

  • Ústna hygiena- pri prevencií je dôležitá najmä dostatočná ústna hygiena, ktorá zamedzí rozmnožovanou baktérií v ústnej dutine. Čistite si zuby niekoľkokrát denne a nezabúdajte používať kefku na medzizubné priestory a dentálnu niť.
  • Imunitný systém- posilnite svoj imunitný systém vitamínom C. Denne si doprajte ovocie, ktoré obsahuje vitamín C. V lekárni si môžete kúpiť vitamín C aj v podobe tabliet, alebo v práškovej forme.
  • Čajovníkový olej- skvelý tip v boji proti aftám je čajovníkový olej. Môžete ho využiť aj pri prevencii. 5 kvapiek čajovníkového oleja pridajte do 1 dcl vlažnej vody a týmto roztokom si vypláchnite ústa.