Afty v ústach

Aj vy ste sa už niekedy stretli s malými, bielymi pľuzgierikmi v ústach a nevedeli ste, čo to je? S najväčšou pravdepodobnosťou sa vo vašich ústach vyvinuli afty, je to pomerne bežná kvasinková infekcia. V článku si vysvetlíme, čo sú afty, ako sa prejavujú a liečia.

Čo znamená slovo afta

Afty sú drobné, biele, až svetložlté pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Tieto nepríjemné pľuzgieriky sú často bolestivé. V prípade, že sa afta mechanicky poškodí, alebo poškriabe, vzniknú na jej mieste začervenané škvrny, ktoré zvyknú krvácať. Krvácanie obvykle prejde do niekoľkých minút.

Príčiny vzniku

Afty v ústach vznikajú premnožením kvasinkovej huby, zvanej Candida albicans. V ľudskom tele žije približne 20 druhov húb z rodu Candida. Normálne sú prítomné na povrchu kože, v tráviacom trakte, či v ústnej dutine. Candida albicans sa vyskytuje v ústnej dutine a spolu s ostatnými prospešnými baktériami vytvára symbiózu. V prípade, že sa symbióza medzi baktériami poruší, v ústnej dutine sa premnoží Candida.

Počas svojho života sa s aftami stretne asi štvrtina ľudí, z celkovej populácie. Častejšie aftami trpia ženy, deti a mladí dospelý, do 30 rokov. Takisto sa afty zvyknú vyvinúť aj u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Ohrození sú aj ľudia, ktorí trpia chorobou imunitného systému, napríklad HIV, AIDS, alebo ľudia s rakovinou.

Vedeli ste, že aftami trpeli už starovekí Gréci? Prvé zmienky o tomto ochorení pochádzajú už z čias lekára Hippokrata.

Výskyt

Afty sa zvyčajne vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Najčastejšie ich môžeme nájsť na jazyku, na podnebí, na sliznici pier, v krku, v hrdle, alebo na ďasnách. Afty na podnebí patria k najbolestivejším, takisto sa aj najdlhšie liečia. Je to preto, že pri konzumovaní potravy sú mechanicky poškodzované. Jedlo pri prežúvaní afty mechanicky dráždi.

Afty na ďasnách

Nie je nič výnimočné, ak sa na vašich ďasnách objavia afty. Potrápia vás najmä pri umývaní zubov. Afty na ďasnách sa však najčastejšie vyskytujú u ľudí, ktorí nosia zubnú protézu, alebo majú niekoľko umelých zubov. Pri nosení ústnej protézy je najdôležitejšia dostatočná ústna hygiena. Viackrát denne si masírujte ďasná za pomoci mäkkej kefty (ultra soft). Pred spaním si zubnú protézu vyčistite zubnou pastou a kefkou. Po opláchnutí protézu na noc ponorte do čistiaceho roztoku, ktorý vám odporučí lekár.

Afty na perách a lícach

Nepríjemné afty sa zvyknú vytvoriť aj na sliznici pier, alebo líc. Tieto afty sa vytvárajú najčastejšie po mechanickom poškodení. Infekcia prenikne do tela prostredníctvom ranky na vnútornej strane pier, alebo líc. Afty na sliznici líc sa najčastejšie vytvoria po mechanickom poškodení (poškrabanie pri zlej manipulácií so zubnou protézou, alebo strojčekom na zuby). Afty na vnútornej strane pier sa zvyknú vytvoriť pri poškrabaní, vplyvom mimovoľného hryzenia pier, alebo nechtov.

Rizikové skupiny

U zdravého jedinca je veľmi nepravdepodobné, že sa uňho prejavia príznaky afty, jedine v prípade mimovoľného, mechanického poškodenia ústnej dutiny. Zvýšené riziko vzniku áft majú ľudia s oslabeným imunitným systémom, vystresovaní ľudia, alebo ľudia, ktorí dlhodobo užívajú antibiotiká, alebo iné lieky.

  • HIV/AIDS- ľudia, ktorí trpia AIDS majú oslabený imunitný systém. Je to preto, že vírus HIV poškodzuje, alebo ničí bunky imunitného systému. Ľudia s AIDS sú preto viac náchylní k rôznym infekciám, či chorobám.
  • Rakovina- ľudia trpiaci rakovinou zvyčajne podstupujú chemoterapiu, alebo ožarovanie. Chemoterapia zabíja rakovinotvorné bunky, ale rovnako aj zdravé bunky, ktoré chránia telo pred škodlivými látkami, preto majú ľudia podstupujúci chemoterapiu oslabený imunitný systém
  • Cukrovka- pri kontrolovanej cukrovke je pravdepodobnosť vzniku áft mizivá. V prípade, že nemáte pod kontrolou hladinu cukru v krvi je možné, že sa vo vašich slinách vyskytuje zvýšené množstvo cukru, čo vedie k premnoženiu Candidy v ústnej dutine.

Diagnostika

Afty sa najčastejšie diagnostikujú pomocou jednoduchého a rýchleho vyšetrenia. Váš praktický lekár, alebo zubár, vám dôkladne prezrie celú ústnu dutinu, vrátane hrdla. Toto vyšetrenie je obvykle postačujúce na diagnostikovanie afty. Ak si lekár nie je úplne istý diagnózou, zdravotná sestra vám odoberie výter z ústnej dutiny, ktorý následne odošle do laboratória na rozbor. Rozbor obvykle pomôže lepšie diagnostikovať afty.

V prípade potreby vám zdravotná sestra odoberie aj vzorku krvi, ktorú odošle do špecializovaného laboratória na dôkladnejší rozbor. Krvné testy obvykle odhalia nedostatočné nutričné hodnoty. Zvyčajne pacientom chýba dostatočné množstvo vitamínu B, železa a kyseliny listovej.

Liečba

Pri diagnostikovaní afty vám lekár zvyčajne odporučí lokálnu liečbu. Pri lokálnej liečbe sa zvyčajne používajú rôzne krémy, gély, alebo spreje, ktoré sa aplikujú priamo na vzniknuté afty. Lokálna liečba trvá obvykle desať až štrnásť dní a lieky sa aplikujú niekoľkokrát denne.

V závažnejších prípadoch, kedy sa afty rozšíria do pažeráka, pečene, alebo pľúc, sa využíva orálna liečba. Liečba pomocou tabliet, či kapsúl takisto trvá približne dva týždne. Tablety sa zvyčajne užívajú raz denne.

Prírodná liečba

Pri liečbe afty môžete vyskúšať aj pár tipov, ako bojovať proti aftám, aj bez liekov z lekárne.

  • Probiotiká- keďže afty vznikajú premnožením kvasinkovej huby, zvanej Candida, je potrebné zabezpečiť prirodzenú symbiózu medzi mikroorganizmami v ústnej dutine. Jogurty a kyslé mliečne výrobky, ako je acidofilné mlieko, priaznivo pôsobia na celkové zdravie človeka.
  • Vitamín B- jednou z príčin vzniku afty môže byť aj nedostatok vitamínu B, ktorý sa väčšinou potvrdí pri krvných testoch. Výživovom doplnok B komplex obsahuje kompletný rad vitamínov B.
  • Šalvia lekárska- v boji proti aftám je veľmi účinný aj odvar zo šalvie lekárskej. 1-2 čajové lyžičky šalvie zalejte 2 dcl vriacej vody. Odvar nechajte lúhovať a po vychladnutí si ním vypláchnite ústa.
  • Alkohol- je všeobecne známe, že alkohol vysušuje, tak prečo ho nepoužiť na bolestivé afty, ktoré ešte aj dôkladne vydezinfikuje. Na vatový tampón, alebo vatovú tyčinku nalejte trochu číreho alkoholu. Tampón, alebo tyčinku si následne prikladajte na postihnuté miesta.
  • Propolis- podobne ako alkohol, pôsobí aj propolisová tinktúra. Na vatový tampón, alebo tyčinku nakvapkajte trochu propolisovej tinktúry a následne aplikujte na afty.
  • Čajovníkový olej- priaznivý vplyv čajovníka poznali už aj domorodci z Austrálie. Tí si prikladali listy čajovníka na rany, aby podporili hojenie. Pár kvapiek čajovníkového oleja zmiešajte s 2 dcl teplej vody a týmto nápojom si vyplachujte ústa viackrát denne.
  • Cesnak- je to prírodné antibiotikum. Cesnak je vďaka svojim antiseptickým účinkom skvelým pomocníkom aj pri boji s aftami. Cesnak nakrájajte na menšie časti a prikladajte si ho na bolestivé afty.