Diagnostika

Objavili sa vo vašej ústnej dutine malé biele pľuzgieriky, ktoré sú nepríjemné na dotyk? Nemajte obavy, pravdepodobne sa u vás prejavili príznaky afty. V článku sa môžete dočítať, ako postupovať pri správnej diagnostike afty.

Čo sú afty

Afty sú plesňové infekcie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie v ústnej dutine. Sú spôsobené premnožením kvasinkovej huby zvanej Candida albicans, z rodu Candida. Afty sa zvyčajne nazývajú aj orálna kandidóza, alebo candiasis. Afty nie sú nákazlivé a obvykle sa dajú úspešne liečiť za pomoci protiplesňových liekov.

Diagnostika

Lekár zvyčajne diagnostikuje ochorenie jednoducho, pomocou prehliadky ústnej dutiny. Afty diagnostikuje pomocou viditeľných príznakov. V prípade potreby sa vás lekár pre správnu diagnostiku opýta pár doplňujúcich otázok. Pri diagnostike afty zvyčajne nie sú potrebné žiadne ďalšie vyšetrenia.

Krvné testy

Lekár niekedy môže pristúpiť aj k vyšetreniu pomocou krvných testov. Pomocou krvných testov sa určí príčina vzniku afty. Tento druh diagnostiky pomôže zistiť, ktoré dôležité minerály, vitamíny, alebo stopové prvky chýbajú vášmu telu. Krvné testy dokážu zistiť, že vám chýba železo, dôležitý vitamín B12, alebo dostatočné množstvo kyseliny listovej.

Krvné testy sa najčastejšie vykonávajú u starších detí a dospievajúcich, ktorí nemajú zdravotné problémy. Rôzne fyzikálne vyšetrenia a krvné testy obvykle pomôžu zistiť príčinu aj u zdanlivo zdravého dieťaťa.

Laboratórne testy

Ak afty nereagujú na liečbu, môže vám lekár navrhnúť, že pomocou špeciálnej vatovej tyčinky odoberie vzorku zo sliznice ústnej dutiny. Táto špeciálna vatová tyčinka je následne odoslaná do laboratória, kde sa bude skúmať pod mikroskopom. Laboranti pomocou odobratej vzorky môžu lepšie skúmať príčiny vzniku afty.

Biopsia

V niektorých ojedinelých prípadoch je na potvrdenie diagnózy potrebná biopsia. V tomto prípade je z vašich úst odobraté malé množstvo tkaniva, čiže biely pľuzgierik, ktorý je následne skúmaný pod mikroskopom.

Afty v pažeráku

V závažných prípadoch sa môžu afty objaviť aj v pažeráku. Pri diagnostike sa najčastejšie používajú dva druhy vyšetrení. V prípade, že lekár má podozrenie na afty v pažeráku, je potrebné absolvovať jeden z týchto vyšetrení (v optimálnom prípade obe vyšetrenia).

  • Výter- pri tomto vyšetrení sa zo zadnej časti vášho krku odoberie výter pomocou špeciálnej vatovej tyčinky, alebo pomocou sterilnej bavlny. Výter sa následne odošle do laboratória, kde sa určí príčina ochorenia.
  • Endoskopické vyšetrenie- pri tomto vyšetrení lekár skúma váš pažerák, žalúdok a hornú časť tenkého čreva (dvanástnik) za pomoci endoskopu. Endoskop je optický prístroj, ktorý pomocou malej kamery a svetelného zdroja skúma vnútorné dutiny. Niekedy môže obsahovať aj zariadenie, ktoré odoberie vzorku tkaniva.

Príznaky

Ako spoznáte, že ide skutočne o afty? Medzi najčastejšie príznaky patria biele škvrny, ktoré sú roztrúsené po sliznici ústnej dutiny. Ak sa vo vašej ústnej dutine vyvinie veľké množstvo malých pľuzgierikov, môžu sa spojiť a vytvoriť súvislejšie ostrovy, takzvané plakety. V prípade, že sa pľuzgierik akokoľvek mechanicky poškodí, napríklad pri umývaní zubov, alebo sa násilne zoškrabe, zanecháva na tomto mieste červenú oblasť, ktoré jemne krvácajú. Krvácanie obvykle vymizne do niekoľkých minút.

K ďalším príznakom patrí začervenaná oblasť krku a úst, s čím súvisí aj bolestivé pálenie v ústach. V niektorých prípadoch sú afty tak citlivé, že znemožňujú pacientovi konzumovať potravu a piť nápoje. Medzi ďalšie nepríjemné prejavy môže patriť aj strata chuti do jedla, alebo nepríjemná pachuť v ústach.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Ak sa u vás objavia príznaky afty, porozprávajte sa o tom so svojím praktickým lekárom. Ak sa toto ochorenie nelieči, tieto príznaky často pretrvávajú a vaše ústa budú aj naďalej citlivé a boľavé. V závažných prípadoch, ktoré sa neliečia, existuje riziko, že sa ochorenie rozšíri do celého tela.

Váš praktický lekár bude obvykle schopný diagnostikovať afty tým, že vykoná prehliadku ústnej dutiny. Pri nejednoznačnej diagnóze sa niekedy môžu odporučiť krvné testy. Krvné testy pomôžu zistiť určité podmienky spojené s ochorením, ako je diabetes, či nutričné nedostatky.