Príčiny vzniku afty

Afta je oválny biely pľuzgier, ktorý sa tvorí najčastejšie na sliznici ústnej dutiny. Je to bolestivé ochorenie, ktoré neraz môže krvácať, alebo sa rozšíriť. V tomto článku sa dozviete, čo patrí medzi hlavné príčiny vzniku tohto ochorenia.

Vznik infekcie

Afty vznikajú vplyvom kvasinkovej infekcie, ktorá sa vyvinula vo vašom tele. Najčastejšie sa afty objavujú na vnútornej strane úst a na jazyku. Za normálnych okolností váš imunitný systém ničí  škodlivé invazívne organizmy, ako sú vírusy, baktérie a plesne, aby zachoval rovnováhu medzi ‚dobrými‘ a ‚zlými‘ mikróbmi, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vašom tele. Ak je táto rovnováha medzi mikróbmi narušená, vo vašom tele sa začnú množiť škodlivé baktérie a huby. Ochranné mechanizmy zlyhajú, čo spôsobí, že sa vo vašom tele rozšíri infekcia.

Najčastejší výskyt afty

Afty sa najčastejšie vyskytujú u dojčiat a batoliat, ktorým spôsobujú biele pľuzgieriky v ústnej dutine, najčastejšie na perách a jazyku. Tieto pľuzgiere zvyčajne po správnom ošetrení ustúpia. Afty sa najčastejšie liečia lokálne, pomocou krémov a mastí. Ojedinele sa využíva aj orálna liečba, pomocou tabliet, či kapsúl. Afty v ústnej dutine len zriedka spôsobujú väčšie komplikácie. Najviac sa objavuje u ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém.

K nákaze infekciou môže dôjsť najčastejšie vtedy, ak je váš imunitný systém oslabený ochorením, alebo liekmi. Prirodzenú rovnováhu mikroorganizmov v tele dokážu narušiť antibiotiká, alebo iné lieky, napr. prednison, ktorý znižuje normálnu aj chorobne zvýšenú činnosť systému nevyhnutného pre obranyschopnosť organizmu.

Príznaky

Medzi najviditeľnejšie príznaky afty patria biele pľuzgieriky na sliznici ústnej dutiny. Ľudia trpiaci aftami môžu mať pocit, že im jedlo uviazlo v krku, alebo v strede hrudníka, pociťujú bolesť a ťažkosti pri prehĺtaní. V prípade, že sa infekcia rozširuje do iných častí tela, ako sú pľúca, pečeň, alebo pažerák, sa u pacienta objaví horúčka.

Candida albicans

Candida albicans je najznámejšou kvasinkovou hubou z rodu Candida. Každý človek má vo svojej ústnej dutine, v tráviacom trakte a na koži malé množstvo huby Candida. Candida zvyčajne udržiava zdravú rovnováhu v ľudskom organizme a pomáha mať pod kontrolou iné baktérie v tele. Niekedy sa stane, že vplyv liekov, ako sú antibiotiká, alebo kotrikosteroidy naruší túto rovnováhu v tele. To môže spôsobiť, že sa Candida rozmnoží a vymkne sa kontrole.

Rizikové skupiny

Zvýšené riziko vzniku afty sa môže prejaviť u ľudí, ktorí trpia niektorým z týchto ochorení:

 • HIV/AIDS – HIV vírus, ktorý spôsobuje AIDS poškodí, alebo zničí bunky imunitného systému. Kvôli poškodeniu imunitného systému tela, budete náchylnejší k rôznym infekciám, proti ktorým by sa vaše telo za normálnych okolností vedelo ubrániť. Opakované výskyty afty, spolu s ďalšími príznakmi, môžu byť príznakom ochorenia AIDS.
 • Rakovina – ak trpíte rakovinou, váš imunitný systém môže byť oslabený z ochorenia, ale aj z liečby, ako je chemoterapia, alebo ožarovanie. Ľudia trpiaci rakovinou majú zvýšené riziko vzniku infekcií spôsobené Candidou.
 • Cukrovka – ak cukrovka nie je dostatočne pod kontrolou, alebo trpíte cukrovkou a neviete o tom, je možné, že sa vo vašich slinách nachádza zvýšené množstvo cukru, ktoré podporuje Candidu.
 • Vaginálna kvasinková infekcia – vaginálne kvasinkové infekcie sú spôsobené rovnakou hubou, ktorá spôsobuje aj bolestivé afty. V bežných prípadoch nie je kvasinková infekcia nebezpečná. Ak ste tehotná a trpíte kvasinkovou infekciou, môže mať toto ochorenie vplyv na vaše dieťa. Výsledkom je vznik afty u novorodenca.

Afty sa môžu vyvinúť u každého jedinca. Medzi rizikové skupiny ľudí, ktorí sú viac náchylné na vznik infekcií patria:

 • deti, alebo starí ľudia
 • ľudia s oslabeným imunitným systémom
 • ľudia, ktorí nosia zubné protézy- umelý chrup
 • tehotné ženy, u ktorých sa prejavuje veľké množstvo hormonálnych zmien
 • ľudia, ktorí sú dlhodobo vystavený stresu a stresovým situáciám
 • ľudia trpiaci inými zdravotnými problémami, ako je cukrovka, či vaginálna kvasinková infekcia
 • ľudia, ktorí podstupujú chemoterapiu, alebo ožarovanie
 • fajčiari
 • ľudia užívajúci niektoré lieky, ako sú antibiotiká, alebo orálne, či inhalačné kortikosteroidy