Symptómy

Afty. Toto nenápadné, ale bolestivé ochorenie sa môže vyvinúť u každého človeka. Afty sú spôsobené kvasinkovou hubou, zvanou Candida. V článku sa dočítate, aké sú hlavné príznaky premnoženia Candidy a vzniku bolestivých áft.

Čo sú afty

Afty sú biele pľuzgieriky, nachádzajúce sa najčastejšie na sliznici ústnej dutiny. Afty sú spôsobené kvasinkovou hubou Candida albicans, ktorá sa v primeranom množstve nachádza v organizme každého človeka. Problém nastáva práve vtedy, keď je Candida premnožená. Vtedy sa v tele pacienta vytvárajú afty, ktoré sú bolestivé a znepríjemňujú život. Afty zvyčajne nezaraďujeme medzi závažné ochorenia, pretože sa dajú ľahko a efektívne liečiť.

Symptómy

Medzi najčastejšie symptómy afty patria biele, mierne vyčnievajúce pľuzgiere, ktoré sa vytvoria v ústnej dutine. Afty sa u dospelých ľudí vo všeobecnosti môžu javiť ako hustá, biela, alebo krémovo sfarbená škvrna, či vred. Zvyčajne sa nachádzajú na jazyku, alebo na vnútornej strane ústnej dutiny. Neraz zasiahnu hrdlo, podnebie, zadnú časť krku, ďasná, mandle, či pery.

Plakety

Roztrúsené biele pľuzgiere môžu spoločne vytvoriť väčšie plochy, známe ako plakety, ktoré majú šedivý, alebo žltkastý nádych. Afty sú veľmi citlivé a pri akomkoľvek škrabnutí, alebo poškodení, krvácajú. Ak poškodíte pľuzgier afty, táto oblasť ostane začervenaná a bolestivá. V závažných prípadoch sa môžu afty rozšíriť do iných častí tela ako sú pľúca, pečeň, alebo pažerák.

Často sa v ústnej dutine pacienta neobjavujú žiadne biele pľuzgier. Oblasti v ústach sú len začervenané a veľmi citlivé na dotyk. Najčastejšie k tomu dochádza, ak sú afty spôsobené užívaním antibiotík, alebo steroidov. V niektorých prípadoch miernej infekcie sú afty bezbolestné.

V ojedinelých prípadoch sa môžu v oblastiach tesne mimo vašich úst vyvinúť bolestivé, popraskané, červené oblasti. Tieto oblasti sa najčastejšie vyskytujú v bode, kde sa vaša horná a dolná pera stretáva, čiže v kútiku úst.

Časté príznaky

Medzi časté príznaky afty patria:

  • Bolesť pri prehĺtaní, ťažkosti prehltnúť potravu.
  • Červené bolestivé škvrny, ktoré sú spôsobené poškodením afty.
  • Biele, alebo krémové pľuzgiere v ústnej dutine pacienta- najčastejšie na jazyku a perách.
  • Pocit, že konzumované jedlo uviazlo v krku, alebo v strede hrudníka.
  • Výrazné začervenanie v ústnej dutine a v krku.
  • Strata chuti do jedla, alebo nepríjemná pachuť v ústach.
  • V prípade rozšírenia infekcie do iných častí tela, ako sú pľúca, pažerák, pečeň, sa u pacienta objaví zvýšená horúčka.

Afty a imunita

Pre väčšinu ľudí nespôsobujú afty žiadne vážne problémy. Avšak, toto nie je prípad jedincov s oslabeným imunitným systémom, ktorých príznaky a symptómy môžu byť oveľa závažnejšie. Dlhodobá liečba antibiotikami môže zvýšiť riziko vzniku afty. Niektoré lieky, najmä tie, ktoré nadmerne vysušujú ústnu dutinu, môžu spôsobiť rozšírenie áft.

 

Najčastejšie sa afty vyskytujú u pacientov, ktorí dostávajú chemoterapiu, alebo rádioterapiu hlavy a krku. Zvýšené riziko vzniku afty majú aj ľudia s nedostatočne kompenzovaným diabetom, ktorí užívali steroidy (najmä dlhodobo), rovnako ako jednotlivci, ktorí majú zubnú protézu. Pacienti, ktorí majú zubnú protézu, ale nedodržiavajú dostatočnú ústnu hygienu, majú takisto zvýšené riziko vzniku afty s viacerými závažnými symptómami. Väčšina ľudí dobre reaguje na liečbu. Afty majú tendenciu objaviť sa znova, najmä, ak nie je odstránený faktor, ktorý zapríčinil vznik afty (napr. fajčenie, zlá hygiena).

Diagnostika

Afty zvyčajne lekár diagnostikuje pomocou vyšetrenia ústnej dutiny pacienta. V ústach sú viditeľné biele, alebo svetlé pľuzgiere a začervenaná oblasť v celej ústnej dutine a krku. Váš lekár môže tiež odobrať malú vzorku výteru z vašej ústnej dutiny, ktorú následne odošle do laboratória na vyšetrenie.

U ľudí, ktorí nosia zubnú protézu sa môžu objaviť začervenané a opuchnuté miesta pod zubnou protézou. K zvýšeniu rizika vzniku áft dochádza najmä pri zlej ústnej hygiene. Ľuďom, ktorí nosia protézu sa odporúča pred spaním vybrať protézu, poriadne ju vyčistiť pomocou kefky a zubnej pasty a na noc ju nechať v dezinfekčnej tekutine.